Dijital Pazarlama, SEO

Sesli Aramaların Bugünü ve Yarını

Mobil cihazlar hayatımızın vaz geçilmez birer parçası hepimiz her gün bu cihazlar ile arama motorlarında defalarca kez bir şeyler arıyoruz. Bu aramaların çoğu metin arama şeklinde olsa da önemli bir kısmı da sesli arama olarak yapılıyor. Örneğin; ”Hey Siri En Yakın Dijital Medya Ajansı Bul” veya “Ok Google Dijital Medya Ajansını Bul”. Yakın bir gelecekte ise sesli aramaların yazılı metin aramalarından çok daha fazla olacağı ön görülüyor.

Peki sesli arama nedir?

Öncelikle buradan başlayalım. Sesli arama; arama motorlarında yapılan yazılı aramaların dijital asistanlar kullanılarak ses ile yapılmasıdır. En popüler sesli arama araçları Siri ve Google Asistan’dır. Bu dijital asistanlar cihazınızdaki konum özelliğini kullanarak ya da daha önceki aramalarınızla ilişki kurarak kapsamlı bir arama yapar ve içerikleri filtreleyerek size sunar. Bu durum sesli aramaların geleceği için umut vadedicidir.

Yapılan iyileştirmeler ve güncellemeler ile sesli aramalardaki hata oranı önemli ölçüde düşürüldü. 2019 Yılında tüm aramaların ¼’ü sesli arama şeklinde yapıldı. 2020’de bu oranın %50 olması bekleniyor. Bugün teknoloji devi firmalar sesli aramaların geleceği konusuna yoğunlaşmış durumda. Sesli aramalar içerik pazarlamanın yeni yöntemi olarak karşımıza çıkacak. Bu durum “anahtar kelime” bazlı SEO çalışmalarını da etkileyecek. SEO çalışmaları sesli arama üzerinden yapılacak.

Dijital pazarlamaların geleceği sesli aramalar ve dijital aramalar etrafında şekilleniyor. Bu yüzden bugün yapılan optimizasyon çalışmalarının bu alanda olması markanızı ve oluşumunuzu geleceğe taşıyacak bir köprü görevi görecektir.

Devamını Oku
Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal Medya Nedir? Sosyal Medyada Markalar

Sosyal medya; Kullanıcıların kendi içeriklerini üretip, paylaşım yaptığı sosyal ağdır. Sosyal medyayı tanımlarken anahtar kelimemiz “paylaşım” olacaktır. Hemen hemen tüm sosyal medya platformları “paylaşım yapmak” etrafından şekillenir.

Sosyal medyanın hayatlarımıza girişi çok eski olmasa da bu gün yaşamın hemen her anında onunla iç içeyiz. Başlangıçta bir iletişim aracı olarak kullanılan bir çok sosyal medya platformu bu gün sosyal hayatın yanı sıra ticari hayatı da şekillendiren bir hal aldı.

Bir çok konuda geleneksel medyadan daha avantajlı olması sebebiyle bugün markalar pazarlama stratejilerini sosyal medya üzerinden şekillendiriyor. Sosyal medyanın geleneksel medyaya göre avantajlı olduğu başlıca konuları şöyle özetleyebiliriz:

1.Reklam maliyetleri daha düşüktür.
2.Hedef kitle belirmek daha kolaydır.
3.İçeriklere ve geri bildirimlere anında müdahale edilebilir.
4.İçeriklere erişim hızlıdır.

Tüm bu sebepler; günümüzde markaların pazarlama stratejilerinde sosyal medyayı bir araç olarak kullanmasına neden olmuştur. Bugün dünya üzerinde nüfusun çok büyük bir  kısmının internet ve dolayısıyla sosyal medya kullanıcısı olması ve bu oranın gün geçtikçe artması gelecekte de sosyal medyanın hayatlarımız üzerinde etkili olacağını bir kanıtıdır.

Devamını Oku